centos-5-x86_64-elastix-25, centos5-x86_64-elastix-r[X]

Šablona hotové instalace Elastix přináší více než jen možnost mít vlastní virtuální VoIP ústřednu s www rozhraním. Elastix sjednocuje mnoho konceptů pro komunikaci. Na jednom místě tak máte e-mailový server, Instant Messaging XMPP server, Fax server, VoIP ústřednu - to vše za podpory webových rozhraní. Elastix navíc integruje software v podobě instalace vTiger pro řízení vztahu se zákazníky, tzv CRM, který ocení hlavně firmy. Mezi jiné možnosti Elastixu patří integrovaný kalendář s podporou Text to Speech. Jinými slovy si nastavíte událost v kalendáři a volitelně můžete zajistit, aby Vám ústředna zavolala a text Vám až do sluchátka Vašeho VoIP telefonu přečetla. Alternativně lze definovat také upozornění emailem.

Na 4smart.cz jsou aktuálně k dispozici dvě šablony s instalací prostředí Elastix verze 2.x . Šablona centos5-x86_64-elastix-r[X] poskytuje instalaci prostředí Elastix verze 2.3. Tato šablona je osvědčená a dosti používaná. Dále je k dispozici šablona s označením centos-5-x86_64-elastix-25, která je novější a poskytuje instalaci prostředí Elastix verze 2.5. Samotné prostředí CentOS 5 je již zastaralé, ovšem dodatečná bezpečností opatření, která lze realizovat na virtuálním serveru postaveném na této šabloně (iptables - paketový filtr), umožňí i tak provozovat stabilní a bezpečné řešení pro komunikaci.

Jak snadno a rychle začít:

  • Nejprve se musíte přihlásit do www aplikace 4smart (www.4smart.cz). Pokud jste se dosud nezaregistroval(a), začněte nejprve tímto krokem. Po přihlášení klikněte na tlačítko „ Vytvořit nový server“ a z dostupných šablon vyberte „centos5-x86_64-elastix-r[X]“. V dalším kroku bude třeba nastavit několik přihlašovacích údajů do různých částí webového rozhraní. Při volbě hesel buďte pečliví. Příliš slabé heslo je bezpečnostní slabinou a může znamenat případné zneužití Vašich dat útočníkem, provolání Vašeho kreditu, přístup k případným nahrávkám hovorů a nebo jiné nepříjemnosti.

  • Nyní vyčkejte přibližně jednu minutu na dokončení procesu vytváření virtuálního serveru a automatickou konfiguraci instalace v souladu s údaji pro přihlášení, které byly v předchozím kroku vyplněny.
  • Do svého webového prohlížeče zadejte IP adresu Vašeho virtuálního serveru a přihlaste se.

Možnosti webového rozhraní Elastix

Nyní následuje několik screenshotů jednotlivých částí webového rozhraní Elastix a pár informací, které nejsou na škodu a mohou usnadnit Vaši práci.

Plánovač s podporou Text-toSpeech

RoundCube Webmail - webové rozhraní pro přístup k emailům

Virtual Fax List

Webové rozhraní FreePBX pro nastavení VoIP ústředny Asterisk (část integrovaná do Elastix a povolení přístupu k plné funkcionalitě FreePBX)

Elastix integruje část webového rozhraní FreePBX přímo do sebe. Toto řešení je spíše estetické, nežli praktické a navíc není úplně dotaženo do konce. Pomineme-li absenci některých prvků FreePBX rozhraní, které například umožňují provádět aktualizace jednotlivých modulů FreePBX, velmi brzy zjistíme, že tato „integrace“ má další mouchy. Například chování klávesy enter (odřádkování) při editaci nastavení v html komponentách textarea nemá očekávaný význam, jako v případě ne-integrovaného FreePBX, což může dělat problémy. Nelze tedy udělat odskok na nový řádek bez mezi kroku v podobě uložení prováděného nastavení ve FreePBX.

Naštěstí je FreePBX v této šabloně možné zpřístupnit napřímo - bez integrace, kde již vše funguje, jak má. Stačí pouze kliknout na Security → Advanced Settings a zde povolit Enable direct access[Not-embedded] to FreePBX. Před kliknutím na Save je ještě třeba vložit (staré/nové) heslo v části Gange Password. Po takto provedených změnách stačí URL v prohlížeči za IP adresou nebo doménovým jménem Vašeho VPS zakončit /admin. To vše ukazují následující obrázky:

Elastix také integruje Flash Operator Panel

OpenFire pro administraci XMPP IM Serveru

Další součásti komplexního webového rozhraní této šablony

Mezi další užitečné funkce, které jsou přístupné přes webové rozhraní, patří přístup ke zvukovým nahrávkám hovorů (Asterisk Recording Interface) nebo CDR Reporty o uskutečněných hovorech. S pomocí nejrůznějších pluginů pro Elastix a FreePBX pak lze škálu těchto funkcí doplňovat a rozšiřovat. Jejich aktualizace a instalace je snadná a provádí se výhradně přes webové rozhraní.

 
centos5-x86_64-elastix-rx.txt · Poslední úprava: 2017/02/03 11:40 autor: root