Úvod

Cílem tohoto článku je usnadnit uživatelům, kteří nemají příliš mnoho zkušeností s operačním systémem Linux, práci s virtuálními servery. Článek popisuje, jak se lze z prostředí Windows připojit k vlastnímu virtuálnímu serveru a jaké aplikace jsou pro tento účel potřeba.

Začínáme

Prvním krokem, bez něhož se neobejdeme, je založení účtu a vytvoření nového serveru přes webové rozhraní www.4smart.cz. Webová aplikace, s jejíž pomocí tak činíte, podporuje technologii Ajax. Změny se proto po krátké chvíli samy projeví ve vašem prohlížeči a vytvořený server se tak zobrazí v tabulce spolu s ovládacími prvky. Pokud vás při vytváření zarazila možnost volby šablony, pak si její volbou příliš hlavu lámat nemusíte. Šablona je jakási kostra, s jejíž pomocí je vytvořen každý nový virtuální server. Díky šablonám tak můžete mít ihned k dispozici, po založení svého serveru, vše potřebné pro vývoj webu, nebo jinou činnost, kterou najdete v popisu šablony. Chcete-li vytvořit, řekněme „obecný server“, pak stačí zvolit například šablonu debian-5.0-x86_64. Do výsledného serveru pak budete moci kdykoliv doinstalovat aplikace podle svého přání. Šablony tak umožňují přeskočit tyto kroky a lze je doporučit rovněž i začínajícím uživatelům, neboť nabízí již hotová řešení.

Nyní tedy máte vytvořený vlastní virtuální server, podobně jako na obrázku výše. Druhým důležitým krokem je změna SSH hesla, jelikož je počáteční heslo nastaveno náhodně. Heslo změníte opět s pomocí webového rozhraní, kliknutím na tlačítko „nastavit SSH heslo“, jak je zvýrazněno na obrázku výše. Do následného dialogového okna pak zadejte do políček pod sebe totéž heslo. Doporučujeme vám, abyste jako heslo volili kombinaci číslic a písmen, nejlépe i různé velikosti, pro větší bezpečnost. Změna hesla po jeho zadání může nějakou chvíli trvat.

Nyní již nebudete potřebovat webové rozhraní www.4smart.cz, tedy pokud nepotřebujete změnit například výkonová nastavení vašeho serveru, jako jsou horní hodnoty systémových prostředků, například: CPU, RAM a diskový prostor. Další kroky předpokládají, že máte k dispozici běžící operační systém Windows s funkčním internetovým připojením na svém počítači doma, nebo v kanceláři. Mezi oblíbené programy pro práci s linuxovými nebo unixovými operačními systémy patří programy Putty a WinSCP, o kterých budou následující řádky.

Následuje článek o programu WinSCP.

Vytvoření virtuálu, přihlášení na něj a editace kopírování souborů na virtuál

<iframe width="944" height="588" src="http://www.youtube.com/embed/eYQnLanrJss?hl=cs&fs=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Vytvoření ruby on rails projektu

<iframe width="944" height="588" src="http://www.youtube.com/embed/sao6RuoODWU?hl=cs&fs=1" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

 
zaciname.txt · Poslední úprava: 2017/06/23 14:26 autor: root