Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
ubuntu-16.04-x86_64-bbb2 [2018/01/04 10:27]
root
ubuntu-16.04-x86_64-bbb2 [2018/01/04 12:32] (aktuální)
root [ubuntu-16.04-x86_64-bbb2 - Instalace BigBlueButton verze 2, virtuální přednášková místnost]
Řádek 1: Řádek 1:
 [[http://​it-techcz.com|{{ :​930x180.png?​700 |}}]] [[http://​it-techcz.com|{{ :​930x180.png?​700 |}}]]
  
-==== ubuntu-16.04-x86_64-bbb2 - Instalace BigBlueButton verze 2, virtuální přednášková místnost ====+====== ubuntu-16.04-x86_64-bbb2 - Instalace BigBlueButton verze 2, virtuální přednášková místnost ​======
  
 BigBlueButton je software virtuální přednáškové místnosti pro pořádáí on-line školení, ke kterému nepotřebujete více než webový prohlížeč. Přednášející i žáci se přihlásí do aplikace BigBlueButton zadáním IP adresy do svého prohlížeče. Přednášející může před začátkem nahrát svoji prezentaci v podobě PDF souboru na server. V průběhu audio výkladu je navíc k dispozici tabule, která umožňuje do prezentace dále kreslit a psát. Po celou dobu přednášky je možné díky podpoře webkamer vidět svoje studenty. Ti mohou vidět také svého přednášejícího. Přenos zvuku mezi přednášejícím a studenty je samozřejmostí,​ navíc je zde i textový chat. Analogicky lze BigBlueButton přirovnat k virtuální posluchárně. BigBlueButton je software virtuální přednáškové místnosti pro pořádáí on-line školení, ke kterému nepotřebujete více než webový prohlížeč. Přednášející i žáci se přihlásí do aplikace BigBlueButton zadáním IP adresy do svého prohlížeče. Přednášející může před začátkem nahrát svoji prezentaci v podobě PDF souboru na server. V průběhu audio výkladu je navíc k dispozici tabule, která umožňuje do prezentace dále kreslit a psát. Po celou dobu přednášky je možné díky podpoře webkamer vidět svoje studenty. Ti mohou vidět také svého přednášejícího. Přenos zvuku mezi přednášejícím a studenty je samozřejmostí,​ navíc je zde i textový chat. Analogicky lze BigBlueButton přirovnat k virtuální posluchárně.
Řádek 7: Řádek 7:
 {{:​bbb2b.png?​900|}} {{:​bbb2b.png?​900|}}
  
-=== Provoz virtuální posluchárny pod doménou místo IP adresy ===+===== Provoz virtuální posluchárny pod doménou místo IP adresy ​=====
 Provoz virtuální přednáškové místnosti BigBlueButton v kombinaci s IP adresou a demo aplikací umožňuje komukoliv přístup do "​demo"​ místnosti. Provoz virtuální přednáškové místnosti BigBlueButton v kombinaci s IP adresou a demo aplikací umožňuje komukoliv přístup do "​demo"​ místnosti.
 Tato vlastnost umožňuje rychlé a pohodlné vyzkoušení funkcí této služby, při ostrém provozu však může být nežádoucí,​ jelikož každý účastník zvyšuje nároky na systémové prostředky spojené s provozem. Tato vlastnost umožňuje rychlé a pohodlné vyzkoušení funkcí této služby, při ostrém provozu však může být nežádoucí,​ jelikož každý účastník zvyšuje nároky na systémové prostředky spojené s provozem.
Řádek 24: Řádek 24:
   * Nyní můžete zvané členy, jenž se mají účastnit školení, obeslat například emailem, přičemž **jim sdělte systémem přidělenou doménu 4smart.eu**,​ kam se budou ve smluvený čas přihlašovat. **Do BigBlueButton se od tohoto okamžiku není možné přihlásit,​ pokud do svého prohlížeče zadáte IP adresu virtuálního serveru** místo přidělené subdomény 4smart.eu. **Lze se tedy přihlásit pouze, pokud do prohlížeče zadáte nastavenou doménovou adresu**, například http://​example.pub.4smart.eu.   * Nyní můžete zvané členy, jenž se mají účastnit školení, obeslat například emailem, přičemž **jim sdělte systémem přidělenou doménu 4smart.eu**,​ kam se budou ve smluvený čas přihlašovat. **Do BigBlueButton se od tohoto okamžiku není možné přihlásit,​ pokud do svého prohlížeče zadáte IP adresu virtuálního serveru** místo přidělené subdomény 4smart.eu. **Lze se tedy přihlásit pouze, pokud do prohlížeče zadáte nastavenou doménovou adresu**, například http://​example.pub.4smart.eu.
  
-=== Provoz více místností v jedné instalaci s BigBlueButton API ===+===== Provoz více místností v jedné instalaci s BigBlueButton API =====
 BigBlueButton ve výchozí instalaci poskytuje přístup do tzv. "​demo"​ místnosti. Díky BigBlueButton API však umožňuje současně provozovat více různých místností. Každou místnost lze pojmenovat a také zabezpečit heslem. Možnosti BiBlueButton API jsou široké a stále se rozšiřující. Instalace tohoto prostředí na 4smart.cz nabízí všechny výhody tohoto rozhraní. Díky BBB API můžete integrovat vytváření a správu virtuálních poslucháren do svého vlastního softwaru (webové stránky a aplikace). Více: [[http://​docs.bigbluebutton.org/​dev/​api.html]] BigBlueButton ve výchozí instalaci poskytuje přístup do tzv. "​demo"​ místnosti. Díky BigBlueButton API však umožňuje současně provozovat více různých místností. Každou místnost lze pojmenovat a také zabezpečit heslem. Možnosti BiBlueButton API jsou široké a stále se rozšiřující. Instalace tohoto prostředí na 4smart.cz nabízí všechny výhody tohoto rozhraní. Díky BBB API můžete integrovat vytváření a správu virtuálních poslucháren do svého vlastního softwaru (webové stránky a aplikace). Více: [[http://​docs.bigbluebutton.org/​dev/​api.html]]
  
-=== Nároky šablony ===+===== Chrome a zabezpečený přenos audia, videa ===== 
 +Prohlížeč chrome vyžaduje pro přenos zvuku a obrazu zabezpečený přenos. V tomto smyslu jsou nutné úpravy a nasazení kvalifikovaného certifikátu některé certifikační autority, např. Lets Encrypt. 
 +Pokud je pro Vás tento krok překážkou,​ neváhejte nás kontaktovat na podpora[zv]4smart.cz.  
 + 
 +===== Nároky šablony ​=====
   * Software šablony je náročný, pokud jde o systémové prostředky kladené na fyzický server 4smart.cz. Lze předpokládat o něco vyšší náklady za RAM, CPU a síťový přenos (podle počtu účastníků).   * Software šablony je náročný, pokud jde o systémové prostředky kladené na fyzický server 4smart.cz. Lze předpokládat o něco vyšší náklady za RAM, CPU a síťový přenos (podle počtu účastníků).
   * Minimální množství RAM, se kterým lze virtuální server provozovat, by nemělo být menší než 4 GiB.   * Minimální množství RAM, se kterým lze virtuální server provozovat, by nemělo být menší než 4 GiB.
Řádek 33: Řádek 37:
   * Použití IPv6 adresy může stále způsobovat problémy (Freeswitch,​ WebRTC, apod.)   * Použití IPv6 adresy může stále způsobovat problémy (Freeswitch,​ WebRTC, apod.)
  
-=== Reference ===+===== Reference ​=====
 Tuto šablonu na 4smart.cz v minulosti používala Česká stomatochirurgická společnost. V současné době se tato služba těší oblibě ze strany školících organizací a je populární také pro pořádání interních školení mezi zaměstnanci ve firmách. Výhoda je jasná - není třeba kvůli meetingu nikam cestovat. Tuto šablonu na 4smart.cz v minulosti používala Česká stomatochirurgická společnost. V současné době se tato služba těší oblibě ze strany školících organizací a je populární také pro pořádání interních školení mezi zaměstnanci ve firmách. Výhoda je jasná - není třeba kvůli meetingu nikam cestovat.
  
 
ubuntu-16.04-x86_64-bbb2.txt · Poslední úprava: 2018/01/04 12:32 autor: root