Vzdálený grafický desktop pod linuxem i při pomalém internetu

Vezměte si, že Linux používáte ve firmě a občas je na dálku třeba něco spravit. Většinou si vystačíte s textovou konzolí přes ssh. Jsou ale věci, na které to není moc šikovné. Běžně se pak používá vnc. VNC je ale docela pomalé a často bývá na hraně použitelnosti. Zvláště, pokud třeba prochází ADSL připojením na internet.

Na proti tomu, pokud se vzdáleně přihlásím na Windows např. pomocí aplikace rdesktop, rychlost je dobrá. Kde je tedy problém?

Hledal jsem na internetu a všechna doporučení týkající se rychlosti při ne úplně vhodné rychlosti internetu směrovala na http://freenx.berlios.de/. Bohužel stránka neobsahuje balíčky pro aktuální debian Linux. Např v archlinuxu je ale obsažena v repozitáři. https://wiki.archlinux.org/index.php/FreeNX Pro debian je tedy možné provést vlastní kompilaci, nebo využít již nachystané balíčky proprietární verze http://www.nomachine.com/download-package.php?Prod_Id=3591 (vyberte balíček podle architektury 64 bit nebo 32 bit) Je zde omezení maximálně dvou současných připojení, to ale pro námi avizované využití je naprosto dostatečné.

Balíčky nainstaluji podle návodu:

dpkg -i nxclient_3.5.0-7_i386.deb
dpkg -i nxnode_3.5.0-7_i386.deb
dpkg -i nxserver_3.5.0-9_i386.deb 

A nyní mohu ověřit, že server běží

petr-pokoj:~# /usr/NX/bin/nxserver --status
NX> 900 Connecting to server ...
NX> 110 NX Server is running.
NX> 999 Bye.
petr-pokoj:~# 

Na počítači, odkud se chci připojovat, stačí nainstalovat client. (arch má v repozitáři nxclient), Ten spustím vybráním v menu nebo zadáním celé cesty.

/opt/NX/bin/nxclient

V grafickém klikátku je možné pohodlně nastavit všechno možné. Přihlašovací jména a hesla jsou stejná jako při přihlašování do systému nebo přes ssh.

Přihlášením se spustí celé nové prostředí (např. kde) a vzdálená správa funguje velmi rychle.

Pokud chci navázat na předchozí práci na tom počítači, pravděpodobně nechci nové sezení. Toho se dá docílit když kliknu na Configure a v sekci Desktop vyberu Shadow.

Lépe je to popsáno zde http://www.givemeit.com/content/nx-nomachine-client-connecting-existing-x-windows-session

Abyste mohli plně ovládat vzdálený počítač, je potřeba ještě upravit následující konfiguraci

/usr/NX/etc/server.cfg:

EnableFullDesktopSharing = "1"
EnableAdministratorDesktopSharing = "1"
EnableDesktopSharingAuthorization = "0"
EnableSystemDesktopSharingAuthorization = "0"

# Restart the nxserver.

/usr/NX/bin/nxserver --restart

X2go

Update: Projekt, který je založen na stejných/podobných knihovnách jako nomaschine, ale zdá-se je svobodnější, se jmenuje x2go http://www.x2go.org/

 
stranky_uzivatelu_4smart/rdesktop_nx_nomashine.txt · Poslední úprava: 2015/08/20 15:42 autor: misa