Opravné daňové doklady - dobropis/vrubopisu

Dnes jsem byl bohužel nucen se věnovat úplně jinému tématu.

Prvně tedy k základním pojmům. Pokud mám eshop, zákazník provede platbu jednou, ale chybou programátora nebo třeba vlivem špatného počasí se vystaví dva doklady místo jednoho. Mohu jeden stornovat, protože ani vystaven být neměl. Pokud ale zákazníkovi prodám zboží, on ho ale vrátí, tak doklad stornovat už nemohu. Mám vytvořit tzv „opravný daňový doklad“, kterému se dříve říkalo též dobropis nebo vrubopis. Zdroj těchto informací: http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d3796v5145-storno-versus-dobropis/

A nyní logický problém. Co když zákazník, který zboží vrátil (dříve málo běžné, ale v dnešních eshopech naprosto normální), si původní doklad třeba omylem dá do účetnictví? To soudruzi kapitalisti, když vymýšleli DPH, moc nedomysleli.

Jak se ale zdá, tato nedokonalost se řeší tím, že se tomu, kdo opravný daňový doklad vystavuje, dá za povinnost jej doručit tomu, kdo by mohl/nebo již uplatnil původní doklad.

Stačí tedy opravný daňový doklad poslat třeba emailem? To je otázka, přečtěte si tohle

http://www.danarionline.cz/blog/detail-prispevku/articleid-934-dorucovani-dobropisu-neni-zase-az-tak-uplne-dogma/

Zdá se, že je vše jasné, ten kdo vystavuje opravný daňový doklad musí prokázat dostatečnou snahu o doručení opravného dokladu. Podle selského rozumu by tedy mohlo v případě eshopu stačit opravný daňový doklad poslat emailem.

Další zajímavé čtení na tohle téma. http://www.lekis.cz/Stranky/Zmena_zakona_oDPH.aspx

 
stranky_uzivatelu_4smart/opravne_danove_doklady.txt · Poslední úprava: 2015/08/20 15:39 autor: misa