Putty – aplikace pro práci se serverem na dálku.

Aplikaci WinSCP a to, k čemu je vhodná, jsme již probrali. Víme, že s její pomocí můžeme bezpečně přenášet soubory mezi počítačem doma nebo v kanceláři a vašim virtuálním Linuxovým serverem. Program Putty má zcela jiné určení. Slouží k tzv. konzolovému přihlášení na vzdálený linuxový nebo unixový server. Ptáte se, k čemu je Putty dobré? Díky němu se můžete přihlásit na svůj linuxový server a provádět na něm vše, na co si vzpomenete, tedy pokud jste přihlášen jako superuživatel „root“. Například zastavit/spustit/restartovat služby jako databázový server, nebo webový server. Instalovat nové aplikace, mazat nepoužívané, procházet systémové logy, nebo jen tak sledovat provoz vašeho serveru nějakým vhodným nástrojem, jako může být třeba „top“. Pokud pracujete s programem Putty a jste přihlášen(a) na váš server, je to jako kdybyste pracoval(a) přímo se svým serverem. Zkrátka je Putty takové okno do vašeho serveru. Ti znalejší z vás jistě ví, že Putty je zkrátka konzolovým klientem protokolu SSH. Rovněž je jeho světlou stránkou, podobně jako u WinSCP fakt, že veškerý přenos mezi vaším serverem a počítačem je zabezpečený. Program Putty si do svých Windows můžete zdarma stáhnout, například ze stahuj http://www.stahuj.centrum.cz/internet_a_site/vzdalena_sprava/putty/ nebo jiných stránek. Aktuální verze vždy najdete na oficiálních stránkách autorů. Na rozdíl od WinSCP se Putty neinstaluje. Stačí jej pouze spustit. Alespoň to platí u mé verze 0.60.

Nyní stačí vyplnit přihlašovací údaje pro připojení na váš server. Nejprve je třeba znát IP adresu vašeho virtuálního serveru. Tu zjistíte ve webovém rozhraní www.4smart.cz vedle číselné hodnoty ID vašeho serveru, ke kterému se chcete připojit. Hodnotu Port v programu Putty ponechte nastavenou na 22. Typ připojení, anglicky „Connection type“, je třeba nastavit na SSH. Nyní se můžete připojit. Pokud byly vaše přihlašovací údaje vyplněny bez chyby, mělo by se vám zobrazit Varování. Nelekejte se. Putty se vám pouze snaží říct, že dosud ještě nezná váš server a ptá se, zda souhlasíte s přidáním klíče od vašeho serveru do registrů Putty. Klikněte proto na Ano. V opačném případě vás Putty se serverem nespojí. Nyní by se mělo objevit okno s černým pozadím a blikajícím kurzorem, které vyžaduje zadání hesla. Vyplňte tedy vaše SSH heslo, které jste si po vytvoření svého virtuálního serveru změnili ve webovém rozhraní www.4smart.cz u tohoto serveru. Proběhlo-li vše v pořádku a systém vaše heslo akceptoval, pak od tohoto okamžiku můžete se svým serverem, jste-li přihlášen(a) jako uživatel „root“, jako v tomto příkladě, dělat téměř cokoliv.

Zdáli se vám prostředí konzoly neprůhledné a učit se spoustu příkazů se vám prostě nechce, pak máme pro vás částečné vysvobození v podobě programu Midnight Commander. Ten se svým vzhledem podobá populárnímu Total Commanderu ve windows a na rozdíl od něj lze Midnight Commander spustit v konzoli. To může obzvláště začátečníkům podstatně ulehčit první kroky. Zapamatujte si proto příkaz „mc“. Zadejte jej na svém serveru a můžete se v něm volně pohybovat, vytvářet/mazat adresáře a spoustu dalších věcí.

Pokud máte problémy, neváhejte se obracet na naše diskuzní fórum http://forum.4smart.cz

Zpět do přehledu Wiki.

 
program_putty.txt · Poslední úprava: 2019/05/28 13:22 autor: root