Jak připojit vzdálené SAMBA úložiště ve virtuálním serveru 4smart.cz

Co je to SAMBA

Samba je svobodná implementace protokolu SMB, používaného především pro vzdálený přístup k souborům - jejich sdílení a sdílení tiskáren v systémech Microsoft Windows. http://cs.wikipedia.org/wiki/Samba_%28software%29 Uživatelé MS Windows toho běžně, možná nevědomky, využívají díky ikoně na ploše „Místa v síti“, nebo „Okolní počítače“. Tento článek popisuje, jak ve vlastním virtuálním serveru 4smart.cz připojit vzdálené SAMBA/CIFS úložiště, které má buď veřejnou IP adresu, nebo je součástí virtuální privátní sítě (na 4smart.cz je podporována openVPN), stejně jako virtuální server samotný.

V dalším textu budu místo CIFS používat slovo SAMBA - což je svobodná implementaci CIFS pod Linuxem a jinými OS.

Možnosti připojení vzdáleného SAMBA úložiště ve virtuálním serveru technologie OpenVZ

Bez modulu FUSE se v roli samba klienta ve VPS OpenVZ Hosta nelze obejít. Jádro z řady RHEL5 nemá potřebnou implementaci pro připojení vzdáleného samba filesystému v prostředí kontejneru virtuálního serveru. Připojit samba úložiště běžně známým způsobem s pomocí nástroje mount, ( = smbmount) lze pouze v prostředí HW uzlu. Existuje pak možnost nabindování takto připojeného bodu do kontejneru VPS. Toto řešení je ale z mého pohledu dosti nečisté a spíše by přineslo více problémů a nutnost rozšířit implementaci 4smart.cz a ošetřit různé stavy. Proto jsem tento způsob zavrhl. Modul FUSE je na 4smart.cz automaticky povolen pro všechny nově vytvářené virtuální servery.

Postup připojení vzdáleného SAMBA úložiště s pomocí FUSE

1) Nainstalovat nástroj smbnetfs, který využívá FUSE, v debianu:

aptitude install smbnetfs

2) V domovském adresáři uživatele, pod nímž budeme provozovat nástroj smbnetfs je třeba vytvořit adresář .smb:

mkdir .smb

3) V domovském adresáři si vytvoříme speciální adresář, kam budou přimountovány vzdálené síťové SAMBA zdroje, pojmenujte si jej jak potřebujete, zde jsem zvolil název adresáře samba:

mkdir samba

4) Připojíme souborový systém fuse do tohoto adresáře s pomocí nainstalovaného nástroje:

smbnetfs ~/samba

Adresář ~/samba bude i po vykonání tohoto příkazu zřejmě prázdný, nelekejte se. Pokud nástroj smbnetfs hlásí, že modul FUSE chybí, kontaktujte mě na email podpora[at]4smart.cz. Tato situace se týká některých VPS starších 1 rok. V takovém případě bude nutné modul FUSE nejprve povolit.

5) Nyní se připojíme ke vzdálenému SAMBA serveru s veřejnou IP adresou, nebo pokud je ve Vašem VPS virtuální provátní síť (openVPN) jako v mém případě, tak k lokálnímu stroji v této VPN síti - zde je ukázka syntaxe:

cd ~/samba/nazev_uzivatele_na_vzdalenem_serveru:heslo_uzivatele_na_vzdalenem_serveru@ip_adresa_nebo_domena_vzdaleneho_serveru/adresarova_struktura_kam_ma_uzivatel_pristup

Praktická ukázka, která zpřístupní v prostředí VPS vzdálené SAMBA úložiště na mém laptopu:

cd ~/samba/admin:dfr345kld@10.0.33.5/profiles

Jak vidíte, jde o prosté zanoření do adresářové struktury s použití příkazu cd. V tomto okmažiku, pokud bylo připojení úspěšné, by již adresář ~/samba neměl být prázdný - příkaz ls by měl vygenerovat adresářovou strukturu.

6) Jak si usnadnit život a nezadávat neustále takto složitou cestu při změně adresáře, která navíc obsahuje uživatelské jméno a heslo

Nainstalujte si nástroj bindfs, v debianu:

aptitude install bindfs

Vytvořte si ve svém domovském adresáři nový adresář, který nejlépe charakterizuje název vzdáleného SAMBA serveru nebo jeho účel. V mém případě:

mkdir ~/laptop

Do tohoto adresáře přibindujeme vzdálený připojený bod. V mém případě:

bindfs ~/samba/admin:dfr345kld@10.0.33.5/profiles ~/laptop

Nyní lze pracovat výhradně s adresářem ~/laptop.

Závěr

Uvedený postup je vhodné začlenit do scriptů, které jsou spouštěny například se startem VPS.

Pozn.: Tento článek má své vlastní vlákno na diskusním fóru 4smart.cz: http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=5&t=1422

Jaroslav Marák

 
pripojeni_samba_uloziste_ve_virtualnim_serveru.txt · Poslední úprava: 2013/05/02 15:21 autor: root