Přetrvávající rozhraní eth0 po fyzické výměně nebo odebrání síťového adaptéru

Pokud ze systému fyzicky odebereme síťový adaptér nebo jej nahradíme jiným, případně pokud jsme systém nainstalovali s pomocí nějaké bitové kopie, přenesené mezi disky, pravděpodobně po startu operačního systému, v mém případě Debian Wheezy, zjistíme, že původní adaptér v systému stále přetrvává. Zatím co nový adaptér vystupuje pod označením s vyšším číslem, například eth1.

Za tímto problémem stojí udev, který uchovává starou konfiguraci, kterou po rebootu s novým HW ještě doplní podle atributů nového HW.

Stačí editovat příslušný soubor ve kterém umažeme nastavení pro již neexistující adaptér a následně v řádku, který přísluší stávajícímu síťovému adaptéru snížíme číslo adaptéru, např. z eth1 na eth0.

vim /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules

V případě více síťových adaptérů určuje tento soubor také pořadí, tedy který z nich bude např. eth0 a který např. eth1. Správné pořadí může mít zásadní význam, pokud je HW stroj připojen do různých sítí (jako na 4smart.cz). V případě starých kernelů (typicky RHEL 5), kde nebylo možné provozovat udevd, se pro určení pořadí adaptérů používala jiná technika, zakládající na blacklistování příslušných jaderných modulů a jejich následném povolení v /etc/modules.conf v požadovaném pořadí.

 
pretrvavajici_eth0_po_fyzicke_vymene_odebrani_sitoveho_adapteru.txt · Poslední úprava: 2013/07/04 12:35 autor: root