Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
ftp_server_debian [2012/01/24 15:20]
xsouku04
ftp_server_debian [2015/08/20 16:01] (aktuální)
misa
Řádek 1: Řádek 1:
 ====== jednoduchý FTP server - proftpd ====== ====== jednoduchý FTP server - proftpd ======
-===== FTP server server pokud možno NE ! =====+===== FTP server server pokud možno NE! =====
 Začal bych zvláštně tím, že bych doporučil ftp server jednoduše nepoužívat. Použijte raději sftp nebo scp. Začal bych zvláštně tím, že bych doporučil ftp server jednoduše nepoužívat. Použijte raději sftp nebo scp.
  
-Pokud vám jde jen o to, si náhrát ​několik souborů na server, můžete bez jakékoli instalace čehokoli použít scp nebo +Pokud vám jde jen o to, si nahrát ​několik souborů na server, můžete bez jakékoli instalace čehokoli použít scp nebo 
 [[program_winscp|winscp]]. [[program_winscp|winscp]].
 Pokud nechcete případného uživatele pustit jen do některých adresářů a ne do celého systému, přečtěte si tento můj příspěvek na fóru. http://​forum.odorik.cz/​viewtopic.php?​f=12&​t=234&​p=1137 . Pokud nechcete případného uživatele pustit jen do některých adresářů a ne do celého systému, přečtěte si tento můj příspěvek na fóru. http://​forum.odorik.cz/​viewtopic.php?​f=12&​t=234&​p=1137 .
  
-Proč ftp ne ? Jde o to, že ftp je zastaralej, nebezpečnej komplikovanej ​protokol. ​Komplikovanej ​je především díky jeho vícero módům a používání více různých portů. Nebezpečnej je protože přenáší nešifrované heslo po síti. A zastaralej ​je, protože je z roku 1985.+Proč ftp ne? Jde o to, že ftp je zastaralý, nebezpečný komplikovaný ​protokol. ​Komplikovaný ​je především díky jeho vícero módům a používání více různých portů. Nebezpečný jeprotože přenáší nešifrované heslo po síti. A zastaralý ​je, protože je z roku 1985.
  
 Občas se ale stane, že použití ftp je stále cesta nejmenšího odporu. Občas se ale stane, že použití ftp je stále cesta nejmenšího odporu.
Řádek 18: Řádek 18:
 Postupoval jsem podle návodu http://​giantdorks.org/​alain/​ftp-server-with-virtual-users-on-debian-lenny/​ a bez potíží vše funguje na našem pracovním počítači s debianem squeeze. ​ Postupoval jsem podle návodu http://​giantdorks.org/​alain/​ftp-server-with-virtual-users-on-debian-lenny/​ a bez potíží vše funguje na našem pracovním počítači s debianem squeeze. ​
  
-První věcí, ​který ​se návod zabývá je zavádění modulu do jádra. Myslím že k tomu není důvod a tak jsem tento krok vynechal.+První věcí, ​kterou ​se návod zabýváje zavádění modulu do jádra. Myslímže k tomu není důvod a tak jsem tento krok vynechal.
 Ostatně na 4smart ani žádné další moduly do jádra zavádět nemůžete. Ostatně na 4smart ani žádné další moduly do jádra zavádět nemůžete.
  
Řádek 118: Řádek 118:
 ======= Nastavíme/​vypneme automatické spouštění po startu ======= ======= Nastavíme/​vypneme automatické spouštění po startu =======
  
-Nastavit jestli ​se ftp server přejeme spouštět automaticky po startu systému můžeme pomocí příkazu:+Nastavitjestli ​si ftp server přejeme spouštět automaticky po startu systémumůžeme pomocí příkazu:
  
 <code bash> <code bash>
 rcconf rcconf
 </​code>​ </​code>​
-Automaticky se startují démoni u kterých je hvězdička. Hvězdička se ze zapíná a vypíná mezerníkem.+Automaticky se startují démoniu kterých je hvězdička. Hvězdička se ze zapíná a vypíná mezerníkem.
  
  
-pokud jej nemáte, nainstalovat jej lze pomocí+Pokud jej nemáte, nainstalovat jej lze pomocí
 <code bash> <code bash>
 aptitude install rcconf aptitude install rcconf
 </​code>​ </​code>​
  
-======= Jak to otestovat ? =======+======= Jak to otestovat? =======
 <​code>​ <​code>​
 root@brno-ng:​~#​ ftp localhost root@brno-ng:​~#​ ftp localhost
Řádek 152: Řádek 152:
 root@brno-ng:​~# ​ root@brno-ng:​~# ​
 </​code>​ </​code>​
-zde vidíte příkazovou řádku. Pomocí programu ftp (klient) (možná musíte nejdříve nainstalovat pomocí aptitude install ftp) jsem se přihlásil na localhost. Možné je též zadat ip adresu stroje místo localhost.+zde vidíte příkazovou řádku. Pomocí programu ftp (klient) (možná musíte nejdříve nainstalovat pomocí aptitude install ftp) jsem se přihlásil na localhost. Možné je též zadat IP adresu stroje místo localhost.
 Jak je vidět, byl jsem vyznám na Name (zadal jsem user1) a heslo. Jak je vidět, byl jsem vyznám na Name (zadal jsem user1) a heslo.
  
 Dále jsem provedl příkaz ls, což mi vypsalo obsah kořenového adresář. Dále jsem provedl příkaz ls, což mi vypsalo obsah kořenového adresář.
-Je vidět, že obsahuje podadresáře read a write tak jak jsme je vytvořili výše. Z programu ftp odejdu příkazem exit.+Je vidět, že obsahuje podadresáře read a write takjak jsme je vytvořili výše. Z programu ftp odejdu příkazem exit.
  
  
 
ftp_server_debian.txt · Poslední úprava: 2015/08/20 16:01 autor: misa