Webhosting Javovských projektů s pomocí nástrojů Apache2 + Tomcat

Šablona debian-8.0-x86_64-tomcat přináší hotovou funkční instalaci prostředí Linuxové distribuce Debian 8 (Jessie) s přednastaveným webovým serverem Apache2 a databází MySQL. Webové prostředí serveru je nastaveno pro provoz webových projektů napsaných v jazyce PHP i Java (Java Servler, Java Server aplikací), díky webovému serveru Tomcat. Použita je svobodná verze Javovského běhového prostředí - OpenJDK. Webhostin Javovského projektu s pomocí této šablony je otázkou několika minut. Použité nástroje obcházejí generická hesla a webové Javovské projekty je možné spravovat s pomocí webového prohlížeče díky přítomnosti nástrojů /manager a /host-manager.

Vytvoření virtuálního serveru

V seznamu dostupných šablon najděte v kategorii Nasazení a vývoj webu šablonu s názvem debian-8.0-x86_64-tomcat a vytvořte s její pomocí virtuální server. V další fázi budete vyzváni k zadání hesla uživatele „root“ Vaší databáze MySQL, jak ilustruje následující obrázek. Toto heslo budete také potřebovat pro přihlášení do aplikace phpMyAdmin, jenž je součástí této šablony.

Volbě hesla byste měli věnovat pozornost a nejlépe vytvořit takové. které je kombinací alfanumerických znaků. Jestliže se vám formulář pro změnu hesla z nějakého důvodu neobjeví, pak jako výchozí heslo v databázi pro uživatele „root“ je nastaveno shodně na „root“.

S pomocí webového administračního rozhraní 4smart.cz změňte SSH přihlašovací heslo k nově vytvořenému virtuálnímu serveru a po změně hesla se do virtuálního serveru přihlaste. Budete vyzváni k zadání Vaší domény, kterou má webový server obsluhovat. Pro pohodlnou správu Javovských projektů budete v dalších krocích vyzváni zadat uživatelské jméno a heslo pro Tomcat manager a Tomcat host-manager. Opět prosím věnujte náležitou pozornost volbě přihlašovacích údajů.

Nastavení A-záznamu u registrátora své domény

Prostředí virtuálního serveru předpokládá existenci a správnou konfiguraci doménového záznamu Vaší domény. Doména, kterou chcete používat musí existovat a musí být nastavena na IP adresu Vašeho virtuálního serveru (tzv. A-záznam). Tento úkon provedete u registrátora své domény. Pokud se chcete vyhnout kupování domény a vyhovuje-li Vám subdoména 4smart.eu, stačí pouze vhodně nastavit hostname dle Vaší potřeby u dotyčného virtuálního serveru. Výsledná přidělená subdoména 4smart.eu je pak bez problémů použitelná a to jak ve vztahu k přidělené veřejné IPv4 adrese, tak i neveřejné IPv4 adrese či IPv6 adrese.

Upload webového projektu do VPS

  • Projekty napsané v PHP a prostém HTML je třeba nahrát do složky /var/www/tomcat.mysite.
  • Projekty napsané v Javě mají svůj kořen v /usr/share/tomcat8-root/default_root.
  • Javovské projekty, které existují v podobě souboru s příponou war se nahrávají a spravují s pomocí nástrojů /manager a /host-manager viz dále.

PHP webový obsah vs. Javovský obsah a Tomcat nástroje /manager a /host-manager, dokumentace a příklady

Pokud kombinujete obě technologie nebo pokud používáte jednu z nich, je důležité je řádně rozlišit. Proto platí následující:

Nároky šablony

  • Náklady na provoz serveru jsou odvislé od složitosti použitého kódu, obsazeného diskového prostoru a návštěvnosti (síťový traffic, četnost diskových operací).
  • Předpokládané náklady na provoz serveru s jednou hostovanou doménou jsou hrubým odhadem 80-200Kč za měsíc dle počtu přístupů a složitosti kódu.
  • Minimální množství RAM, se kterým lze virtuální server provozovat, by nemělo být menší než 2 GiB.
  • Veřejná IPv4 adresa zde není nutná. Webový server lze provozovat s neveřejnou IPv4 adresou s pomocí našich reverzních http proxy serverů.
  • Použití IPv6 adresy by mělo být zcela bez problémů.

Odkazy

 
debian-8.0-x86_64-tomcat.txt · Poslední úprava: 2016/04/06 13:17 autor: root