Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
debian-8.0-x86_64-postserver [2015/06/04 11:39]
root [Certifikáty]
debian-8.0-x86_64-postserver [2015/08/19 17:02] (aktuální)
misa
Řádek 2: Řádek 2:
  
 Mít vlastní poštovní server je dnes pro většinu firem a organizací nutností. Řešení v podobě této šablony je určeno k provozování poštovního serveru pro jednu i více vlastních domén. Mít vlastní poštovní server je dnes pro většinu firem a organizací nutností. Řešení v podobě této šablony je určeno k provozování poštovního serveru pro jednu i více vlastních domén.
-Zajišťuje přitom jak odesílání,​ tak i příjem emailů a jejich organizaci. Díky webovému rozhraní Roundcube se ke svým emailům dostanete ať jste kdekoliv, stačí Vám k tomu pouze webový prohlížeč. +Zajišťuje přitom jak odesílání,​ tak i příjem emailů a jejich organizaci. Díky webovému rozhraní Roundcube se ke svým emailům dostaneteať jste kdekoliv, stačí Vám k tomu pouze webový prohlížeč. 
-Samozřejmostí je plná podpora všech důležitých protokolů, jako: SMTP, SMTPS, POP3, POP3S, IMAP, IMAPS, neboli poštovní server můžete použít i v kombinaci se svým emailovým klientem, jako například Outlook Express, +Samozřejmostí je plná podpora všech důležitých protokolů, jako: SMTP, SMTPS, POP3, POP3S, IMAP, IMAPS, neboli poštovní server můžete použít i v kombinaci se svým emailovým klientem, jako například Outlook Express, Evolution, Thunderbird,​ apod. Řešení, které je implementováno v této šablonězajišťuje i antivirovou kontrolu emailů a také kontrolu SPAMu. Databáze těchto nástrojů jsou navíc automaticky pravidelně aktualizovány. ​
-Evolution, Thunderbird,​ apod. Řešení, které je implementováno v této šabloně zajišťuje i antivirovou kontrolu emailů a také kontrolu SPAMu. Databáze těchto nástrojů jsou navíc automaticky pravidelně aktualizovány. ​+
  
 ==== Jak na vlastní poštovní server ==== ==== Jak na vlastní poštovní server ====
Řádek 47: Řádek 46:
   * 4smart.cz heslo zákaznické podpory (nikoliv přihlašovací heslo)   * 4smart.cz heslo zákaznické podpory (nikoliv přihlašovací heslo)
  
-**Absence nastavení A nebo PTR -záznamu nebo jejich nesouhlasné nastavení povede k tomu, že odchozí pošta z Vašeho virtuálního serveru bude v internetu ostatními poštovními servery odmítána !**+**Absence nastavení A nebo PTR -záznamu nebo jejich nesouhlasné nastavení povede k tomu, že odchozí pošta z Vašeho virtuálního serveru bude v internetu ostatními poštovními servery odmítána!**
  
 Kromě zmíněných A a PTR - doménových záznamů je zde ještě tzv. **[[http://​cs.wikipedia.org/​wiki/​MX_z%C3%A1znam|MX-záznam]]**,​ který nastavíte rovněž u svého registrátora domén. [[http://​cs.wikipedia.org/​wiki/​MX_z%C3%A1znam|MX-záznam]] říká poštovním serverům na internetu, kam mají pro Vaši doménu doručovat poštu. Kromě zmíněných A a PTR - doménových záznamů je zde ještě tzv. **[[http://​cs.wikipedia.org/​wiki/​MX_z%C3%A1znam|MX-záznam]]**,​ který nastavíte rovněž u svého registrátora domén. [[http://​cs.wikipedia.org/​wiki/​MX_z%C3%A1znam|MX-záznam]] říká poštovním serverům na internetu, kam mají pro Vaši doménu doručovat poštu.
Řádek 55: Řádek 54:
  
 === Základní konfigurace poštovního serveru s pomocí PostfixAdmin === === Základní konfigurace poštovního serveru s pomocí PostfixAdmin ===
-Pokud do svého webového prohlížeče zadáte IP adresu nebo doménovou adresu virtuálního serveru, zobrazí se Vám webové rozhraní RoundCube. Aktuálně však neexistují žádné schránky do kterých by bylo možné se jako uživatel přihlásit a číst poštu. Proto nyní vytvoříme nastavení pro Vaši doménu (zde jako příklad '​mujserver.cz'​). Použijeme k tomu PostfixAdmin,​ který je předinstalován:​+Pokud do svého webového prohlížeče zadáte IP adresu nebo doménovou adresu virtuálního serveru, zobrazí se Vám webové rozhraní RoundCube. Aktuálně však neexistují žádné schránkydo kterých by bylo možné se jako uživatel přihlásit a číst poštu. Proto nyní vytvoříme nastavení pro Vaši doménu (zde jako příklad '​mujserver.cz'​). Použijeme k tomu PostfixAdmin,​ který je předinstalován:​
  
   * http://​ipv4_adresa_vaseho_vps_nebo_domena/​postfixadmin   * http://​ipv4_adresa_vaseho_vps_nebo_domena/​postfixadmin
  
-  * Příhláste ​se jako **admin@vase_domena** a s pomocí **hesla, které bylo zadáno při vytváření virtuálního serveru**, jak ukazuje následující obrázek:+  * Přihlaste ​se jako **admin@vase_domena** a s pomocí **hesla, které bylo zadáno při vytváření virtuálního serveru**, jak ukazuje následující obrázek:
  
 {{:​postserver5.png?​800|}} {{:​postserver5.png?​800|}}
Řádek 73: Řádek 72:
 {{::​postserver6.png?​800|}} {{::​postserver6.png?​800|}}
  
-  * **Doména**:​ doména pro kterou bude poštovní server spravovat poštu; vyplňte svoji doménu (zde jako příklad opět fiktivní '​mujserver.cz'​)+  * **Doména**:​ doménapro kterou bude poštovní server spravovat poštu; vyplňte svoji doménu (zde jako příklad opět fiktivní '​mujserver.cz'​)
   * **Popis**: volitelná vlastní poznámka   * **Popis**: volitelná vlastní poznámka
   * Dále můžete upravit některé další hodnoty (lze je změnit i později).   * Dále můžete upravit některé další hodnoty (lze je změnit i později).
Řádek 98: Řádek 97:
  
 **Důležité je přesměrování pošty zejména z adres abuse a postmaster @vase_domena**. ​ **Důležité je přesměrování pošty zejména z adres abuse a postmaster @vase_domena**. ​
-Jedná se o speciální emailové adresy (definované dokumenty [[https://​www.ietf.org/​rfc/​rfc2142.txt|RFC]]),​ které slouží pro oznamování SPAMu, +Jedná se o speciální emailové adresy (definované dokumenty [[https://​www.ietf.org/​rfc/​rfc2142.txt|RFC]]),​ které slouží pro oznamování SPAMu, pokud jej někdo rozesílá z Vaší domény. U těchto dvou emailových adres nastavte jako cíl přeposílání například adresu admin@vase_domena,​ viz následující obrázek.
-pokud jej někdo rozesílá z Vaší domény. U těchto dvou emailových adres nastavte jako cíl přeposílání například adresu admin@vase_domena,​ viz následující obrázek.+
  
 {{:​postserver10.png?​800|}} {{:​postserver10.png?​800|}}
Řádek 105: Řádek 103:
  
 === První přihlášení do emailové schránky s pomocí RoundCube === === První přihlášení do emailové schránky s pomocí RoundCube ===
-V této fázi by měl být Váš poštovní server nakonfigurovaný jak co se týká DNS záznamů, tak domén a schránek poštovního systému. Dalším krokem tedy je přihlášení uživatele.+V této fázi by měl být Váš poštovní server nakonfigurovanýjak co se týká DNS záznamů, tak domén a schránek poštovního systému. Dalším krokem tedy je přihlášení uživatele.
 Po přihlášení by již mělo být možné odesílat a přijímat emaily jak v rámci poštovního serveru (zde funguje lokální přeposílání),​ tak i v rámci internetu. Po přihlášení by již mělo být možné odesílat a přijímat emaily jak v rámci poštovního serveru (zde funguje lokální přeposílání),​ tak i v rámci internetu.
 Rozhraní pro přístup k poštovním schránkám Roundcube najdete po zadání URL do svého prohlížeče,​ použít lze IP adresu VPS, nebo doménu poštovního serveru: Rozhraní pro přístup k poštovním schránkám Roundcube najdete po zadání URL do svého prohlížeče,​ použít lze IP adresu VPS, nebo doménu poštovního serveru:
Řádek 114: Řádek 112:
 {{:​postserver8.png?​800|}} {{:​postserver8.png?​800|}}
  
-Po prvním úspěšném přihlášení na Vás čeká uvítací email a vlídné webové rozhraní Roundcube ve kterém nebudete mít problém se orientovat.+Po prvním úspěšném přihlášení na Vás čeká uvítací email a vlídné webové rozhraní Roundcubeve kterém nebudete mít problém se orientovat.
  
 {{:​postserver9.png?​800|}} {{:​postserver9.png?​800|}}
Řádek 131: Řádek 129:
  
   * Software šablony je středně náročný, pokud jde o systémové prostředky kladené na fyzický server 4smart.cz. Lze předpokládat o něco vyšší náklady za RAM a síťový přenos (podle využití poštovního serveru).   * Software šablony je středně náročný, pokud jde o systémové prostředky kladené na fyzický server 4smart.cz. Lze předpokládat o něco vyšší náklady za RAM a síťový přenos (podle využití poštovního serveru).
-  * Minimální množství RAM se kterým lze virtuální server provozovat by nemělo být menší než 4 GiB.+  * Minimální množství RAMse kterým lze virtuální server provozovatby nemělo být menší než 4 GiB.
   * Pro potřeby virtuálního serveru s instalací poštovního serveru je veřejná IPv4 adresa nutností.   * Pro potřeby virtuálního serveru s instalací poštovního serveru je veřejná IPv4 adresa nutností.
-  * Použití pouze IPv6 adresy může stále způsobovat problémy pokud jde o podporu IPv6 konektivity poštovními servery na internetu. Doručovat poštu do některých destinací by tak nemuselo být možné.+  * Použití pouze IPv6 adresy může stále způsobovat problémypokud jde o podporu IPv6 konektivity poštovními servery na internetu. Doručovat poštu do některých destinací by tak nemuselo být možné.
   * V případě použití IPv6 adresy bude nutné nastavit AAAA-záznam a PTR záznam pro tuto adresu a upravit konfiguraci Postfixu, případně Apache2 a Dovecot.   * V případě použití IPv6 adresy bude nutné nastavit AAAA-záznam a PTR záznam pro tuto adresu a upravit konfiguraci Postfixu, případně Apache2 a Dovecot.
  
 
debian-8.0-x86_64-postserver.txt · Poslední úprava: 2015/08/19 17:02 autor: misa