Command disabled: backlink
 

debian-8.0-x86_64-piwigo - Flexibilní fotogalerie pro každého

V dnešní době Facebooku, Google+, či případně Picasa se může zdát, že software typu Piwigo, který přináší tato šablona, je již nadbytečný. Není to ovšem zcela pravda. Například Facebook v nových podmínkách deklaruje, že se stává spoluautorem veškerého obsahu (například právě fotografií), které uživatel do sociální sítě nahrává, sdílí je a současně si vyhrazuje právo tyto fotografie použít v reklamách. Může se tak snadno stát, že po čase uvidíte někde svoji fotografii použitou k prezentaci cizího výrobku. Nesmíme ale zapomenout ani na to, že sociální sítě určují, která fotografie je vhodná a která není. I to může někomu vadit, pokud se jeho fotografie dotýkají například politických záležitostí, nebo je předmětem například nahota.

Naproti tomu s Piwigo máte svoje fotografie pod vlastní kontrolou. Tím, že budete mít vlastní fotogalerii na 4smart.cz uvedené problémy týkající se sociálních sítí odpadají. Předmět obsahu, počet fotografií i jejich velikost je zcela ve Vaší režii. Piwigo nabízí profesionální vzhled a dovoluje používat i různé pluginy.

Vytvoření vlastního virtuálního serveru s fotogalerií

Je to snadné. stačí k tomu 5 minut a webový prohlížeč, nic víc.

Vytvoření virtuálního serveru

 1. Přihlaste se do svého účtu na www.4smart.cz
 2. Klikněte na Vytvořit nový server
 3. Z nabídky Kategorie vyberte Nasazení a vývoj webu
 4. Z nabídky Šablona vyberte debian-8.0-x86_64-piwigo
 5. Nyní dole klikněte na Vytvořit
 6. V posledním kroku si zvolte dostatečně silné heslo pro uživatele root Vaší databáze MySQL a klikněte na použít. Toto heslo budete ještě potřebovat.

Příprava fotogalerie

Po provedení výše zmíněných kroků dojde k vytvoření nového virtuálního serveru s instalací Fotogalerie Piwigo, kterou bude třeba správně nakonfigurovat. Do svého webového prohlížeče proto zadejte IP adresu vytvořeného webového serveru, například:

http://77.93.202.xx

Váš webový prohlížeč by Vám měl nyní zobrazit obsah, který demonstruje uvedený obrázek. Jednotlivé položky si nyní projdeme a postupně doplníme. Začneme částí Databázová konfigurace.

 • MySQL server - zde by mělo být localhost
 • Uživatel - root
 • Heslo - zde zadejte stejné heslo, jako při vytváření virtuálního serveru v posledním kroku.
 • Jméno databáze - zadejte piwigo
 • Předpona názvů databázových tabulek - ponechte předvyplněné

V části Administrátorská konfigurace vyplňte údaje, které budete používat pro přihlašování jako správce své fotogalerie. Především si zvolte dostatečně silné uživatelské jméno a heslo.

 • Uživatelské jméno - zvolte dle libosti, lépe je volit login z kombinace alfanumerických znaků
 • Heslo - doporučením je opět kombinace alfanumerických znaků a nejlépe dostatečně dlouhé (delší = lepší).
 • E-mail - vaše mailová adresa
 • Volby - v příkladě na obrázku jsou obě zatržítka zrušena

Teď stačí jen kliknout na Spustit instalaci. Vše by mělo být hotové během okamžiku.

Nároky šablony

 • Software šablony je nízké náročnosti. Náklady na provoz serveru jsou odvislé od obsazeného diskového prostoru a návštěvnosti (síťový traffic, četnost diskových operací).
 • Předpokládané náklady na provoz osobní galerie s desítkami fotografií jsou odhadem 30 - 80Kč za měsíc dle počtu přístupů.
 • Minimální množství RAM, se kterým lze virtuální server provozovat, by nemělo být menší než 2 GiB.
 • Veřejná IPv4 adresa zde není nutná. Piwigo lze provozovat s neveřejnou IPv4 adresou s pomocí našich reverzních http proxy serverů.
 • Použití IPv6 adresy pro přístup ke galerii by mělo být zcela bez problémů.

Odkazy

 
debian-8.0-x86_64-piwigo.txt · Poslední úprava: 2016/03/09 09:28 autor: root