Vlastní cloudové úložiště (debian-8.0-x86_64-owncloud) - hotová instalace owncloud 9.0.0

Cloud je v dnešní době často skloňovaným termínem. V praxi znamená, že se nemusíte starat o to, kde fyzicky jsou Vaše data a zajišťovat jejich sdílení. Místo toho máte svá data neustále po ruce - v telefonu, třeba díky aplikaci viz Owncloud pro Android, nebo v počítači - díky klientské aplikaci pro PC. Tím posledním co potřebujete je Owncloud-server, například právě na 4smart.cz. Oproti velkým cloudovým službám, jako jsou DropBox, Google Disk, máte svá vlastní data pod svojí vlastní kontrolou. Owncloud se vyvíjí, s každou další verzí přichází nové možnosti.

Vytvoření vlastního virtuálního serveru s owncloud

Je to snadné. stačí k tomu 5 minut a webový prohlížeč, nic víc.

Vytvoření virtuálního serveru

 1. Přihlaste se do svého účtu na www.4smart.cz
 2. Klikněte na Vytvořit nový server
 3. Z nabídky Kategorie vyberte Cloudová řešení
 4. Z nabídky Šablona vyberte debian-8.0-x86_64-owncloud
 5. Nyní dole klikněte na Vytvořit
 6. V posledním kroku si zvolte dostatečně silné heslo pro uživatele root Vaší databáze MariaDB a klikněte na použít. Toto heslo budete ještě potřebovat.

Příprava cloudu

Po provedení výše zmíněných kroků dojde k vytvoření nového virtuálního serveru s instalací Owncloud, kterou bude třeba správně nakonfigurovat. Do svého webového prohlížeče proto zadejte IP adresu vytvořeného webového serveru, například:

http://77.93.202.xx

Váš webový prohlížeč by Vám měl nyní zobrazit obsah, který demonstruje uvedený obrázek. Jednotlivé položky si nyní projdeme a postupně doplníme.

 • první dvě položky - tedy uživatelské jméno a heslo slouží k Vašemu budoucímu přihlašování do owncloud serveru. Oba údaje volte dostatečně silné. Heslo nejlépe jako kombinaci alfanumerických znaků, lépe delší.
 • Data folder - ponechejte beze změny.
 • Configure the database - tedy zbylé čtyři položky na této stránce, zadejte: uživatelské jméno:root, heslo: viz Vaše heslo v posledním kroku vytvoření virtuálního serveru, název databáze: owncloud a poslední položku ponechejte nastavenou na localhost.

Teď stačí jen kliknout na Finish setup. Instalace owncloud-serveru by měla být dokončena během několika sekund.

Nároky šablony

 • Software šablony je nízké náročnosti. Náklady na provoz serveru jsou odvislé od obsazeného diskového prostoru a návštěvnosti (síťový traffic, četnost diskových operací).
 • Minimální množství RAM, se kterým lze virtuální server provozovat, by nemělo být menší než 2 GiB.
 • Veřejná IPv4 adresa je v případě této šablony nutná.
 • Použití IPv6 adresy by mělo být rovněž možné v závislosti na možnostech Vašeho poskytovatele internetového připojení.

Odkazy

 
debian-8.0-x86_64-owncloud.txt · Poslední úprava: 2016/03/14 11:49 autor: root